top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraJakub Chlebiej

Dobieranie wysokości blatu kuchennego. Jakich błędów NIE popełnić.

Kwestia wysokości blatu roboczego była badana już wiele lat temu. Wiele błędów przy jej planowaniu bierze się z tego, że często wybierając blat kuchenny w sklepie, staramy się go dopasować pod siebie przy kuchniach pokazowych lub wystawkach. Jednocześnie zapominamy o tym, że np. jesteśmy w obuwiu, w którym w domu nie gotujemy.


To kolejny post, w którym będziemy zwracać waszą uwagę na błędy w projektowaniu, które przy odpowiedniej świadomości można łatwo wyeliminować. Porady są praktyczne i uniwersalne - warto stosować je nie tylko przy projektowaniu kuchni modułowych IKEA.


Jak prawidło dobrać wysokość blatu kuchennego? Podstawowe zasady.


Dobrze dobrana wysokość blatu to kwestia dość zindywidualizowana, chociaż oczywiście istnieją też powszechnie przyjęte standardy - przecież nie każdy domownik będzie tego samego wzrostu. Szeroko przyjęło się, że idealną wysokość blatu osiągamy, kiedy po zgięciu ręki w łokciu przestrzeń do blatu wynosi między 10 cm a 15 cm. Jeśli nie wiemy, jakiego wzrostu będą użytkownicy kuchni (np. projektowanie mieszkania pod wynajem), zwykle stawia się na kuchnie o wysokości ok. 90 cm.Specyfikacja wysokości kuchni modułowych IKEA


Patrząc na dostępne na rynku rozwiązania z zakresu kuchni modułowych i biorąc pod uwagę specjalizację naszego studia projektowego, oczywiście nie możemy zacząć od omówienia ofert innych, niż IKEA.


Kuchnie modułowe IKEA oferują jeden z największych zakresów regulacji wysokości blatów. Jest tak dlatego, że możemy osobno decydować zarówno o grubości blatu jak i wysokości nóżek. Są to dwa, z trzech elementów, których łączna wysokość decyduje o tym, na jakiej wysokości przyjdzie nam pracować w kuchni - trzecim jest oczywiście wysokość obudowy szafek.

Na początek poznajmy się więc lepiej z podstawą ("sercem") naszej kuchni modułowej, czyli obudową szafki. W przypadku IKEA jej standardowa wysokość wynosi 80 cm. Następnym krokiem jest dobranie odpowiedniej wysokości nóżek. Tutaj producent oferuje nam podstawowe warianty od 4,5 cm do 8 cm. Mamy również możliwość zamontowania w naszej kuchni modułowej nóżek 16 cm, jednak jest to rozwiązanie posiadające pewien minus - poruszając się w ramach oferty IKEA nie mamy możliwości zamontowania dolnej listwy zakrywającej nóżki, którą nazywamy też cokołem.


Ostatnim krokiem jest dobór odpowiedniej grubości blatu. IKEA w swojej standardowej ofercie posiada blaty o grubości 2,8 cm oraz 3,8 cm. W kontekście blatu można pozwolić sobie jednak też na odrobinę szaleństwa - dostępne są także blaty na zamówienie, które posiadają grubość 7,7 cm.


Co istotne, decydując się na kuchnię modułową z IKEA, mamy możliwość dokonania różnych odstępstw od reguł / standardów. Przykładowo, dość łatwo wykonalne są zakup i montaż nóżek spoza oferty IKEA, w momencie w którym potrzebujemy np. nóżek 2 cm. Taka elastyczność rozwiązań pozwala poradzić sobie z różnymi wyzwaniami projektowymi - chociażby kiedy wiemy, że z kuchni korzystać będzie głównie osoba niska lub kiedy posiadamy przeszkodę architektoniczną, w postaci takiej jak np. niski parapet, bądź nisko osadzona rama okienna. W takich wypadkach szczególnie warto skonsultować dobór właściwych elementów oraz dokonane pomiary z profesjonalistą - oczywiście w tym miejscu serdecznie polecamy kontakt z jednym z naszych konsultantów :) Pozwoli to na wybór optymalnych rozwiązań i uniknięcie błędów, które mogą być trudne do wyeliminowania na etapie samego montażu.


Podsumowanie


Przy doborze wysokości, jak przy całym projektowaniu kuchni pamiętajmy, że kuchnia służy nam głównie do gotowania, a gotowanie to proces, który rządzi się określonymi prawami. Musimy więc myśleć w kategoriach ułatwiania sobie stosowania odpowiedniej techniki wykonywania czynności kuchennych. Skupiając się na wysokości blatu i działaniach, jakie będą przy nim wykonywane, najważniejszy jest tzw. ruch posuwisty, który ma miejsce chociażby w trakcie krojenia. Jest dla nas najbardziej naturalny i wymaga od nas najmniej siły. Aby był wygodny, musimy mieć dość miejsca (wysokości) na swobodne poruszanie ręką, która nie może być ani za wysoko, ani za nisko. W przeciwnym razie to, co powinno sprawiać nam przyjemność, będzie fizycznie męczące.


Na zakończenie zapraszamy do naszego poprzedniego materiału, w którym również rozwijamy temat błędów przy projektowaniu blatu w kuchni, ale pod kątem kolejności, w jakiej powinny znajdować się płyta grzewcza, zlew oraz obszar roboczy.
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page