top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraJakub Chlebiej

Błędy przy projektowaniu kuchni. Cz V- wybór blatu

Wybór blatu roboczego, który będzie praktyczny i funkcjonalny to podstawa każdej kuchni. Tworząc wnętrze warto dobrać blat, który będzie spełniać wszystkie nasze oczekiwania i potrzeby. Jakie cechy powinien posiadać dobry blat kuchenny? Przede wszystkim powinien być trwały, funkcjonalny i odporny na kuchenne czynności.


Na rynku dostępne są różne typy blatów. Poniżej opisujemy te najczęściej wybierane, czyli:

  • laminowane blaty z płyty MDF;

  • blaty z litego drewna;

  • blaty fornirowane;

  • blaty z kompozytów;

  • blaty kamienne.


Laminowane blaty z płyty MDF

Jednym z najbardziej popularnych blatów kuchennych, są blaty laminowane. Charakteryzuje je ogromny wybór wzorów i niska cena. Blat wykonany jest z płyty meblowej, którą pokrywa laminat. Najpopularniejsze dostępne na rynku określane są jako laminaty HPL lub CPL, zawierające termoutwardzalne żywice. Nowoczesne laminaty są odporne na działanie pary wodnej i promieni UV. Nie odbarwiają się ani nie puchną po kontakcie z delikatnymi środkami czyszczącymi. Są higieniczne i antybakteryjne. Takie blaty znajdziemy w szerokiej gamie wykończeń od połysku przez mat, gładkie, z delikatna fakturą czy imitujące drewno lub kamień. Pomimo szeregu zalet jakie niesie za sobą wybór blatu laminowanego, wybór ten ma również wady. Jakie? Blaty te nie są szczególnie odporne na wysokie temperatury. Nie wolno stawiać na nich rozgrzanej patelni, czy blachy wyciągniętej prosto z piekarnika, nie używając przy tym odpowiedniej podkładki. Do minusów zaliczyć możemy również potrzebę korzystania z deski do krojenia, tak by nasz blat nie został porysowany. Z kolei do ich konserwacji należy używać tylko chemii, która jest nie inwazyjna i nie uszkodzi wierzchniej warstwy laminatu.


W kontekście montażu blatu laminowanego trzeba koniecznie pamiętać, aby po jego każdej technicznej obróbce (np. wycięcie otworu pod baterię czy zlew, inne docinanie) odpowiednio zabezpieczyć naruszoną powierzchnię przed wilgocią i zalaniem - np. sylikonem sanitarnym. W przeciwnym wypadku blat zacznie się rozwarstwiać, wyginać, pleśnieć lub puchnąć.


Blat z litej płyty drewna

Lita płyta drewna zwykle jest po prostu naturalnie piękna. To ekologiczny materiał, a blat z niego wykonany, odpowiednio zabezpieczony oraz konserwowany wg. zaleceń producenta, będzie nam służył przez wiele lat. Co więcej, w bardzo łatwy sposób można nadać mu nowy charakter - wystarczy zmienić kolor impregnatu, dzięki czemu możemy rozjaśnić lub przyciemnić nasz blat.


Warto zastanowić się chwilę nad wyborem drewna, jakie wybieramy na blat. My zwykle polecamy drewno twarde, takie jesion, buk czy cieszące się dużą popularnością dąb i orzech.


Z minusów - blat drewniany wymaga stałej konserwacji. Dodatkowo, przy każdej okazji ew. szlifowania (papierem ściernym o wysokiej gradacji), zawsze należy go później zabezpieczyć odpowiednim olejem. Jego inne wady to: niska odporność na wysoką gramaturę i zaplamienia, oraz zalania (zaleca się wycierać blat na bieżąca gdy tylko jest zachlapany). Unikajmy też stawiania na nim bardzo gorących rzeczy (rozgrzane patelnie, blachy), bo może doprowadzić to do uszkodzenia powierzchni. Niestety, łatwo też o jego zarysowanie podczas krojenia – zwłaszcza jeśli z jakiś względów wybierzecie miękkie drewno.


Blaty fornirowane

Blat fornirowany to coś co łączy estetykę blatów z litego drewna i cenę blatów laminowanych. Dlaczego tak jest i czym jest fornir? Fornir to w uproszczeniu nic innego, jak drewniana okleina, którą nakleja się na płytę wiórową (tzw. MDF). To bardzo popularny ostatnio materiał, wykorzystywany szeroko w przemyśle meblarskim. Blaty fornirowe również zaliczamy do blatów ekologicznych, ponieważ do ich produkcji wykorzystujemy mniejszą ilość drewna, a płyta MDF (wnętrze blatu) często pochodzi z recyklingu.


W efekcie ten rodzaj blatu doskonale imituje blat "z wyższej półki" i w rozsądnym budżecie pozwala na wprowadzenie do kuchni ciekawego stylu. Niestety, posiada on swoje minusy. Jakie? Praktycznie takie same jak blat z litego drewna. Również sposób konserwacji oraz pielęgnacji fornirowego blatu jest analogiczny.


Przy wyborze blatu z tego materiału ważne aby zwracać uwagę na grubość okleiny - coraz częściej na rynku spotykamy fornir, który ma tylko ok. 3mm. Przez to staje się on szczególnie wrażliwy na zalania, zachlapania i obicia garnkami/przyborami kuchennymi w trakcie gotowania.


Blaty z kompozytów

Kompozyt to materiał, który w ostatnich latach zaczął trafiać do obiegu komercyjnego. Wcześniej mogliśmy go spotkać w budynkach użyteczności publicznej. Jest to materiał trwały, spotkamy go w szerokiej gamie kolorystycznej i wielu grubościach, najczęściej od 1 do 4 cm.


Tutaj nawet w przypadku łączeń uzyskamy efekt jednolitej płaszczyzny i bez problemu stworzymy obłe kształty oraz zaokrąglenia. W bardzo łatwy sposób usuniemy ewentualne odpryski czy inne uszkodzenia. Wystarczy taki blat spolerować. Materiał ten bardzo ładnie łączy się ze zlewami kompozytowymi w tym samym kolorze oraz odnajdzie miejsce w połączeniu z drewnianą kuchnią czy też bardziej nowoczesną, "na połysk".


Jakie są jego wady? W zasadzie można powiedzieć, że ten blat ich nie posiada. Jest odporny na wysokie temperatury, zachlapania, czy zarysowania. Zauważalnym minusem jest jednak wysoka cena - zdecydowanie wyższa niż blatu laminowanego czy drewnianego. Oprócz kosztu samego blatu musimy również pamiętać o doliczeniu kosztu związanego z montażem, którym najczęściej zajmuje się ekipa producenta.


Blaty kamienne

Nie da się ukryć, że posiadanie w swojej kuchni blatu kamiennego to taki trochę luksus. To naturalny materiał, który z mody nie wyszedł od dekad i pewnie nigdy nie wyjdzie. Jest najtrwalszy ze wszystkich omówionych w tym materiale, odporny na wilgoć, zalania, odbarwienia i wysokie temperatury. Nie ma problemu z wypolerowaniem delikatnych zarysowań.


Na rynku wśród blatów kamiennych dominują granity i marmury. Przy odpowiedniej impregnacji oraz używaniu odpowiednich środków czyszczących (źle dobrana chemia może doprowadzić do zmatowienia), materiały te przetrwają w Waszej kuchni 150 lat, a może i dłużej.


Odnośnie minusów - cena. Niezmiennie od lat kształtuje się ona na dużo wyższym poziomie niż np. blaty laminowane czy drewniane i zwykle wyraźnie wyższym również niż kompozyty.


Podsumowanie


Mamy nadzieję, że ten materiał był dla was ciekawy i przydatny. Zachęcamy Was do zapoznania się z pozostałymi artykułami, które dla was przygotowaliśmy i które kryją się pod tym linkiem. Jeśli jednak dalej nie wiecie, jaki blat wybrać albo macie problem z określeniem budżetu na kuchnię, zachęcamy Was do kontaktu z nami. Chętnie pomożemy Wam podjąć decyzję, znaleźć dostawców, przygotować wyceny oraz dobierzemy rozwiązania najlepiej pasujące do Waszej kuchni.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page