top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraJakub Chlebiej

Błędy przy projektowaniu kuchni. Cz IV - oświetlenie jadalni

W poprzednim materiale pomagaliśmy Wam dobrać odpowiednie oświetlenie w kuchni oraz radziliśmy jak odpowiednio doświetlić blat roboczy. Dziś na tapet wrzucamy oświetlenie jadalni.

Jadalnia to miejsce, które chętni dzielimy z najbliższymi i przyjaciółmi, wspólnie spędzając czas, grając w gry planszowe, czy czytając książki. Czas pandemii sprawił, że stół w jadalni często zaczął pełnić również funkcję domowego biura. Dla każdego z tych wypadków ważne jest, aby zadbamć o odpowiednio dobrane oświetlenie.


Słowem wstępu


Kiedy urządzamy mieszkanie czy planujemy remont, mamy na głowie wiele obowiązków. Wybór odpowiednich mebli i dodatków, zajmuje sporo czasu. Bywa, że zapominamy o oświetleniu i decydujemy się na nieprzemyślane rozwiązania. Tymczasem to właśnie światło i jego odpowiedni rodzaj wpływa na ogólny nastrój panujący we wnętrzu i komfort przebywania w nim.

Czym kierować się wybierając lampy do jadalni? Lampa sufitowa, plafon, czy może cała kombinacja różnych lamp, które będą już nie tylko dodatkiem, ale wręcz głównym akcentem, w nowoczesnym wnętrzu?

Przyjęło się, że optymalnym rozwiązaniem dla jadalni będą lampy o mocy 200 - 250 lumenów (25 W). Jeśli jednak mamy w planach spędzać czas na precyzyjnych pracach kreatywnych, czy czytaniu, lepszą opcją będzie zastosowanie oświetlenia zapewniającego 400 - 500 lumenów (40 - 50 W).


Barwa światła zależy zwykle od naszych preferencji. Z reguły w jadalni warto wybrać kilka punktów świetlnych i bawić się światłem. My projektując zwracamy też uwagę na to, że skoro pomieszczenie zmienia funkcje w ciągu doby, również światło powinno to odzwierciedlać. W ciągu dnia dobrze sprawdzają się barwy neutralne, które są idealne do pracy, czy do spotkań z przyjaciółmi. Po zmroku, kiedy zostajemy sami i planujemy wieczór relaksu, czy romantyczną kolację, polecamy barwę ciepłą, która ociepli wnętrze i stworzy wyjątkowy nastrój.


Jaki model lampy wybrać? Czym się kierować?


Podejmując decyzję w zakresie oświetlenia, na pierwszym miejscu stawiamy przeznaczenie oświetlenia, oraz określamy ilość wpadającego światła dziennego (naturalnego) do pomieszczenia. Ważnym aspektem jest też przestrzeń naszego pokoju - jego metraż oraz wysokość.


Lampy zarówno do jadalni jak i do salonu (dobór oświetlenia w tych wnętrzach wygląda praktycznie tak samo), mogą przybierać różne formy - od klasycznych lamp wiszących, żyrandoli przez plafony, kinkiety czy listwy kierunkowe. Ważne, aby dobierać odpowiednią formę do aranżacji i potrzeb. Myśląc o oświetleniu pamiętajmy, że wpływa ono nie tylko na jasność, ale musi być też odpowiednio rozproszone oraz nie może powodować powstawania zbędnych cieni.


Kiedy potrzebne jest wam oświetlenie jadalni, która połączona jest z salonem, a celem jest rozświetlenie dużego metrażu, najlepiej sprawdzi się zestaw lamp np. dwie lampy w salonie i dwie lampy nad stołem jadalnianym. Jedna też będzie wystarczająca, pod warunkiem, że będzie dawała dostatecznie rozproszone światło. W pomieszczeniach, których metraż jest mniejszy, śmiało możecie decydować się na jedną lampę wiszącą i oświetlenie dodatkowe np. lampkę stojącą, punktową, lampki/listwy, czy inne nastrojowe światło.


Podsumowanie


Jeśli macie pytania, lub potrzebujecie konsultacji w zakresie doboru oświetlenia, lub gryzie was inna "przypadłość" kuchenna, zachęcamy was do kontaktu. Z miłą chęcią odpowiemy na Wasze pytania i rozwiejemy wątpliwości. Jesteśmy dla was dostępni od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 18:00 pod numerem tel.: +48570903011 lub pod adresem e- mail : jcdesignerstudio@gmail.com.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page