top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraJakub Chlebiej

Błędy przy projektowaniu kuchni. Cz II - szafki z półkami

Decydując się na kuchnię warto poświęcić chwilę na ustalenie, ilu półek i szuflad potrzebujemy. Temat szuflad już dla was omówiliśmy - poświęciliśmy im cały osobny materiał, w którym szczegółowo opisaliśmy szuflady systemu kuchni modułowych IKEA, z serii METOD. Dziś więc skupimy się na półkach. Kiedy będą wygodniejsze od szuflad? Jakie dodatki i akcesoria sprawią, że będą najbardziej funkcjonalne, szczególnie kiedy planujemy kuchnię niskobudżetową lub do mieszkania na wynajem?


Kiedy półki?

Utarło się, że półki mimo różnych swoich zalet, w opozycji do szuflad nie nie mają szans. To często prawda, ale nawet jeśli nie mamy żadnych ograniczeń budżetowych, kilka półek doskonale wpisze się w każdą kuchnię.


Na półki w sposób oczywisty warto decydować się w szafkach wiszących. Szuflady, z uwagi na ich wysuw, w półkach wiszących będą zwykle zupełnie niepraktyczne, dostęp do przechowywanych w nich rzeczy byłby bardzo trudny.


Innymi przykładami będą szafki stojące, ale płytkie, tj. o głębokości 37 cm oraz różne kaskady. Umieszczanie w nich szuflad nie przyniesie standardowych korzyści.


Czasami tracimy możliwość umieszczenia szuflad w miejscach, w których zwykle sprawdzają się one znakomicie. Dzieje się tak chociażby przy szafce narożnej, która na etapie projektowania czy montażu wymagała skrócenia i technicznie niemożliwe jest umieszczenie w niej nerki (jako szczególnego typu szuflad). To jednak nie jest koniec świata i nadal mamy możliwość efektywnie wykorzystać taką przestrzeń. Półki najlepiej wykorzystywać do ustawienia wszelkiego rodzaju szkła, produktów spiżarnianych, które możemy piętrzyć, oraz wszelkiego rodzaju asortymentu, z którego korzystamy najrzadziej. To kwestia indywidualna - przykładowo, jeśli pieczemy tylko na święta, warto umieścić tam blachy i formy. Warto też zrobić tam miejsca na sprzęty, takie jak np. piec do pizzy czy sokowirówka, jeśli nie używamy ich na codzień. O tym, czym się kierować planując rozmieszczenie asortymentu w naszej kuchni pisaliśmy już w jednym z naszych wcześniejszych artykułów - tutaj.


Zacznijmy od podstaw - półki drewniane

Wiele osób uważa, że piękno leży w prostocie. Nie zawsze jest to prawda, ale dobrze dobrane, proste półki drewniane, mogą grać w naszej kuchni jeśli nie pierwsze, to na pewno drugie, solidne skrzypce. Możemy efektywnie wypełnić nimi każdą przestrzeń, w której z jakiegoś względu niepraktyczne lub niemożliwe będzie umieszczenie szuflad.


Półki drewniane mają standardowo udźwig do 20 kg, co tworzy nam solidną przestrzeń do przechowania tak na prawdę wszystkiego. Możemy z powodzeniem umieścić je tak w szafkach stojących, wiszących jak i w szafkach narożnych. IKEA udziela na nie 25-letniej, bezpłatnej gwarancji.


Dostępne w IKEA półki różni od siebie właściwie tylko kolor, na jaki się decydujemy. Do wyboru mamy czarnobrązowe i białe. Cechą, która zdecydowanie podbija ich funkcjonalność jest możliwość samodzielnego regulowania i wyboru wysokości montażu półek - każda szafka, w całości jest wypełniona otworami służącymi do ich zawieszania (otwory niewykorzystane możemy łatwo ukryć za zaślepkami z serii VARIERA, ich jedno opakowanie wystarczy na jedną szafkę).


Co logiczne, półki IKEA występują w takich samych rozmiarach jak same szafki kuchni modułowej METOD:

  • 20x60

  • 30x37

  • 30x60

  • 40x37

  • 40x60

  • 60x37

  • 60x60

Uwaga! Pamiętajmy, że niektóre szafki wymagają szczególnych typów półek. Jest tak w przypadku półek znajdujących się bezpośrednio nad lodówką czy innym sprzętem kuchennym (mikrofala, piekarnik), który wymaga wentylacji. Musimy zamontować tam specjalną półkę wentylowaną, która posiada odpowiednie otwory. Podobnie jeśli montujemy półkę, na której będzie ustawiony np. lodówka - wtedy półka wentylowana musi być w wersji dodatkowo zbrojonej, aby utrzymać znajdujący się na niej ciężar.


Często rekomenduje się też półkę wentylowaną dla kaskad.

Półki szklane - czy to dobry pomysł?

Jeśli wiemy, że w danej szafce będziemy przechowywać szkło lub porcelanę, którym chcemy pozwolić zabłysnąć, lub szafka będzie pełniła funkcję barku, to odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: zdecydowanie tak! Oczywiście ma to sens, pod warunkiem że decydujemy się też na przeszklone fronty. Ciekawym pomysłem, który nada kuchni domowego ciepła, będzie również stworzenie mini biblioteczki, w której zagoszczą nasze ulubione książki kucharskie - na rynku nie brakuje pięknie wydanych pozycji, przy których "jeść oczami" nabiera głębszego znaczenia (na marginesie, w naszym JC Designer Studio pierwsze trzy miejsca, w zestawieniu TOP3, zajmuje seria Jadłonomii, poświęcona kuchni roślinnej - nie tylko z uwagi na przepiękne okładki). Szklane półki z serii kuchennej METOD są wykonane ze szkła hartowanego i są objęte 25 letnią gwarancją. Ich maksymalny udźwig to 8 kg, co zwykle jest wystarczające, aby wykorzystać potencjał szkła w kuchni. Jeżeli mamy jednak wrodzoną obawę przed ustawianiem rzeczy na szklanej półce lub w danej szafce planujemy umieścić ciężkie przedmioty, można oczywiście pomimo szklanych frontów pozostać przy montażu półek wykonanych z drewna, w kolorze obudowy. Prawie wszystkie szklane fronty z IKEA posiadają linie, bądź obramówki. Kuchnia wygląda dużo estetyczniej, jeśli ew. drewniane półki będą zamontowane "za nimi", tak aby były niewidoczne przy zamkniętym froncie.


Jeśli pomimo zastosowania szklanych frontów i półek nasze małe, kuchenne skarby dalej nie są wyeksponowane tak, jakbyśmy tego chcieli, warto rozważyć zamontowanie wewnątrz dodatkowego oświetlenia, np. z serii MITTLED. Jest to ekologiczne oświetlenie LED, które zużywa do 85% mniej energii i wystarcza na 25 razy dłużej niż tradycyjne żarówki.

Akcesoria

Chociaż szukając użytecznych akcesoriów najczęściej skupiamy się na doposażeniu szuflad (o akcesoriach do szuflad pisaliśmy tutaj), również półki możemy "ubogacić".


Warto pamiętać o możliwości położenia również na półce maty sylikonowej, dzięki której postawione na niej szkło nie będzie się przesuwać, a ew. rozsypany produkt suchy da się łatwo uprzątnąć (nie tylko przy świątecznych porządkach).


W małych kuchniach, gdzie szczególnie ważne jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, można włożyć też do szafki tzw. półki wstawiane, z serii VARIERA. Są one dostępne w dwóch głębokościach tj. 32x13x16 cm i 32x28x16. Rozwiązanie to ułatwia utrzymanie porządku oraz dostęp do przechowywanych rzeczy.

Szuflady czy półki, oto jest pytanie


Szuflady, ze względy na pełny wysuw i (paradoksalnie) większe możliwości udźwigu, wygrywają w wielu miejscach "starcie" o swoje miejsce w projektowanej kuchni. Naszym zdaniem jest to naturalne w szafkach stojących (dolnych), gdzie w większości wypadków daje nam to zdecydowanie łatwiejszy dostęp do przechowywanych artykułów. Warto pozwolić jednak, aby w szafkach wiszących dominowały półki, a także zapewniły pozostałą przestrzeń wszędzie tam, gdzie montowanie szuflad było by po prostu nie praktyczne lub wręcz niemożliwe.


Jeżeli masz pytania, jak zorganizować swoją przestrzeń w kuchni, lub borykasz się z jej organizacją, zadzwoń lub napisz do nas, wypełniając formularz, a chętnie pomożemy Ci dostosować Twoją przestrzeń w kuchni do Ciebie i Twoich oczekiwań.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page