top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraJakub Chlebiej

Błędy przy projektowaniu kuchni. Cz I - szuflady

Często projektując kuchnie skupiamy się na wyborze frontów, ustawieniu armatury i dużych sprzętów. Odpuszczamy sobie, kiedy przychodzi moment na decyzje, gdzie i ile umieścić szuflad, półek i innych elementów, których często nie widać na pierwszy rzut oka. Zapominamy więc o tym, jaki wpływ na przyjemność i wygodę korzystania z kuchni ma przemyślane rozplanowanie miejsca na przechowywanie sztućców, talerzy, naczyń i setek innych "drobiazgów", których pełno w naszych kuchniach.


Dzisiaj podpowiadamy, jak dobrać odpowiednią ilość szuflad i półek. Co warto wiedzieć i w jaki sposób zaprowadzić porządek w swoim przyszłym królestwie?


Planowanie przechowywania rzeczy w kuchni od podstaw.


Wiemy już jak funkcjonalnie zaplanować blat roboczy, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule, możemy więc przejść do planowania szuflad. Jeżeli twoja kuchnie obecnie wygląda jak jedno wielkie pole bitwy, w którym akcesoria kuchenne piętrzą się z naczyniami, poniższy poradnik jest dla Ciebie. Gwarantujemy, że jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek, Twoje życie czeka zmiana na lepsze :)


Krok I: Analiza i porządki


Ważne abyśmy na samym początku zobaczyli, jakie produkty i sprzęty mamy oraz jak aktualnie je przechowujemy. Zastanówmy się też, co planujemy kupić w niedalekiej przyszłości - jeśli marzy nam się zestaw dużych garnków, robot kuchenny lub inne pomoce, warto od razu przemyśleć i zaplanować, gdzie będziemy je przechowywać.


Inaczej musimy zaplanować miejsce na produkty suche typu mąka, cukier itp., a inaczej przechowywać będziemy słoiki i sprzęty kuchenne. Jak zrobić to krok po kroku?

  1. Liczymy aktualnie posiadane półki i szuflady oraz spisujemy ich wymiary,

  2. Dokładnie rozpisujemy, ile szuflad / półek, o jakich wymiarach, aktualnie zajmują jakie typy przedmiotów / produktów,

  3. Wypisujemy planowane zmiany i opisujemy nasze potrzeby.

Wielu projektantów omówi to razem z wami uprzednio, wysyłając mniej lub bardziej szczegółową ankietę. Po tym kroku projektantowi jest łatwiej rozplanować przestrzeń dopasowaną do waszych potrzeb. Punkt ten ma na celu minimalizację późniejszych poprawek w trakcie realizacji projektu.


Krok II: wybór optymalnych opcji szuflad


Kiedy wiemy już czego potrzebujemy, nadchodzi czas na zapoznanie się z dostępnymi opcjami przechowywania. Kuchnie modułowe IKEA dają wiele możliwości, w zasadzie głównym ograniczeniem są przy niej granice naszej wyobraźni. W tym tekście przedstawimy wam opcje dotyczące szuflad, dostępne dla kuchni METOD - system ten posiada też dużą ilość dostępnych akcesoriów, które w późniejszym etapie będą wspierać organizację naszej przestrzeni. Jakie więc szuflady są dostępne w IKEA i warte rozważenia?


System kuchni modułowej METOD (na który IKEA daje aż 25 lat gwarancji), oferuje nam szuflady o głębokościach: 60x60, 60x37 i szerokościach 40cm, 60cm, 80cm. Mają one tzw. pełny wysuw, dzięki czemu z łatwością dostaniemy się nawet do ostatniego centymetra szuflady. Udźwig szuflad w głębszym rozmiarze wynosi 25 kg, a w płytszym 20 kg. Z dodatkowych szczegółów, ich producentem jest BLUM GmbH, czyli międzynarodowa firma produkująca systemy zawiasów, podnośników i prowadnic oraz różne narzędzia montażowe do produkcji szaf i mebli. Zwolennicy kuchni bez uchwytów znajdą natomiast w ofercie IKEA też szuflady EXCEPTIONELL, otwierane za pomocą dotknięcia. Ale do rzeczy, czyli jakie mamy typy szuflad i dostępne opcje?


Szuflada niska o wys. 8 cm Idealna do przechowywania sztućców (IKEA oferuje też dedykowane wkłady dopasowane do rozmiaru szuflady), przypraw w słoiczkach na płasko, pokrywek, wszystkich foli i woreczków jak i różnych akcesoriów kuchennych. Może występować jako szuflada zewnętrzna, do której dopasujemy front dekoracyjny, jak i jako szuflada ukryta (na zdjęciu obok), która zapewni nam dodatkową przestrzeń do przechowywania w szufladzie o większym rozmiarze, tj. o wysokości 40 cm.


Szuflada średnia o wysokości ok. 18-20 cm. Dopasowana i stworzona z myślą o przechowywaniu produktów suchych, naczyń, mniejszych misek czy garnków. Aby zobrazować wam jak pojemna jest ta szuflada - spokojnie zmieścimy w niej na wysokość aż 12 talerzy płaskich oraz pozostałe elementy waszej ulubionej zastawy stołowej. Pozwala na zamontowanie w niej zarówno przegródek z hartowanego szkła jak i szklanych boczków, które zapobiegną ewentualnemu wypadaniu czy zsuwaniu się talerzy (choć nigdy nie słyszeliśmy o takim zdarzeniu w praktyce). Jak w każdej szufladzie IKEA, dodatkowo mamy możliwość położenia na dnie szuflady jednego z 2 rodzajów dostępnych w IKEA mat (silikonowa, w kolorze białym albo przezroczystym, oraz filcowej). Maty jako opcja mają na celu zapobiegać przesuwaniu się produktów przy otwieraniu i zamykaniu szuflad. Pomagają też w zachowaniu czystości w szufladzie, kiedy przechowujemy w niej np. produkty suche, które mogą się przecież rozsypać.

Szuflada wysoka o wysokości ok. 30 cm. Idealna do przechowywania wszelkich garnków, pokrywek, robotów kuchennych i innych większych akcesoriów. W tej szufladzie, tak samo jak w poprzedniej, producent oferuje nam szereg opcji wspomagających organizację miejsca. Oprócz szklanych boków, przegródek i mat mamy dostępne są również wszelkiego rodzaju pojemniki w kolorze białym z serii VARIERA, a także przegrody MAXIMERA. Dodatkowo, przy tej wysokiej szuflady mamy możliwość umieszczenia w niej szuflady wewnętrznej/ ukrytej, o wysokości 8 cm (zdjęcie nr 1), która nie koliduje z pojemnikami i przegródkami.

Karuzela Chociaż nie myślimy o niej w kategorii "szuflada", nie jest też klasyczną półką. Karuzelę możemy znaleźć w szafkach narożnych i jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, pozwalające na optymalne wykorzystanie przestrzeni zwykle trudno dostępnej. Karuzela mieści się w szafce o wymiarach 88x88x80, ma dwa poziomy zapiezpiecezone ramką, w zestawie z matą sylikonową, która dodatkowo ogranicza przesuwanie się rzeczy. Karuzela obraca się o 360 stopni, dzięki czemu mamy dostęp do każdej części szafki, w łatwy i wygodny sposób.


Nerka

Podobnie jak karuzela, nerka to opcja dla szafy narożnej. Mieści się w szafce 128x68x80, która ma też znacznie więcej możliwości przerobienia niż szafka o wymiarach 88x88x80 cm. W przeciwieństwie do wyżej omówionej koleżanki, mamy opcję skrócenia jej długości i szerokości. Co jednak ważne, jeśli chcemy w niej zamontować nerkę, a nie półkę, to jej maksymalne skrócenie z długości może wynosić 4 cm. Nerka nie obraca się tak samo jak karuzela, jednak mamy możliwość jej całkowitego wysunięcia z szafki przez co wygodny sposób korzystamy z całej przestrzeni.

Decydując się na karuzelę albo nerkę teoretycznie tracimy trochę miejsca na przechowanie, ze względu na mechanizm obu akcesoriów - półka wypełnia nam całą przestrzeń od brzegu do brzegu szafki. Zdecydowaną korzyścią jest jednak możliwość dostania się do wszystkiego w szafce w wygodny sposób - wiele zależy od osobistych preferencji, ale zwykle polecamy te rozwiązania naszym klientom.


Cargo

Cargo składa się z dwóch szuflad- średniej i wysokiej zamocowanej do jednego frontu. Idealnie sprawdzi się do przechowywania wyższych opakowań np. na płatki śniadaniowe, przyprawy, butelki czy chemię kuchenną (więcej o chemii w kolejnych postach). Bardzo dobrym pomysłem jest umieszczenie cargo przy zmywarkach, płytach kuchennych, lub na końcu ciągu kuchennego.


Dostępne szerokości cargo to 20cm, 30 cm, 40 cm, przy wysokości 80 cm. Możliwe jest także skonstruowanie szafek cargo o szerokościach 40 cm i 60 cm, w słupkach na 140 cm czy nawet 200 cm. Jednak tutaj polecamy umieszczać szuflady maksymalnie do wysokości klatki piersiowej domowników, tak aby każdemu było łatwo i wygodnie z nich korzystać, a pozostałą cześć wypełnić półkami, o których więcej dowiecie się w następnym artykule.


Szuflada pod zlew

Ważnym elementem kuchni mogą być szuflady dostosowane swoim rozmiarem pod szafkę zlewową, w których możemy umieścić cały system do segregacji odpadów, oraz dodatkową szufladę np. na worki na śmieci, tabletki do zmywarki czy dodatkową gąbkę do zmywania. Przewagą szuflad nad zwykłą półką jest ponownie kwestia wspomnianego już pełnego wysuwu, który zdecydowanie ułatwia zarządzanie i korzystanie z tej przestrzeni.

Planując umieszczenie pod zlewem młynka (IKEA nie posiada w swojej ofercie młynków), trzeba pamiętać o ważnym wyjątku. Mimo, że IKEA posiada syfon uniwersalny, który łatwo dopasujemy do zlewów również spoza IKEA, dodając młynek może zabraknąć nam przestrzeni na prawidłowe funkcjonowanie szuflady. Tymczasem szuflad NIE można przerabiać, przycinać ani wycinać w nich dodatkowych otworów.


Ciekawostka

W jednej szafce możecie zmieścić od 2 do aż 8 szuflad! Jeśli jednak chcemy zmieścić się w ograniczonym budżecie, zamiast szuflad warto rozważyć też montaż wysuwanych koszy, które kosztują znacznie mniej, a równie dobrze sprawdzą się do przechowywania np. produktów suchych, garnków, patelni czy pokrywek. Pamiętajcie jednak, aby nawet w małych czy budżetowych kuchniach znalazła się chociaż jedna szuflada, którą wykorzystacie na sztućce.


Krok III: planowanie i rozkładanie szafek z szufladami.


Tutaj zawsze kierujemy się zasadą, aby wszystko było w odległości jednego kroku i jednej ręki. Ale co to oznacza w praktyce? Najłatwiej wyjaśnić to w oparciu o praktyczne przykłady:

  • Kiedy gotujemy albo smażymy na płycie kuchennej, rzeczy typu przyprawy i oleje nie powinny być dalej niż na wyciągnięcie ręki, a akcesoria kuchenne, łopatki i inne tego typu przedmioty nie powinny być nie dalej niż na odległość jednego kroku.

  • Kiedy mamy do rozpakowania zmywarkę, rzeczy, które z niej wyciągamy, powinny mieć swoje właściwe miejsce na półce czy w szufladzie nie dalej niż na wyciągnięcie ręki, a cięższe/większe rzeczy na odległość jednego kroku.

Wszystko więc sprowadza się do myśli, że wszystko to, czego używamy najczęściej, musi być łatwo dostępne i blisko nas, tak aby nie wykonywać zbędnych ruchów w trakcie gotowania.


Podsumowanie


Jak widać z powyższego artykułu, pomimo tego, że opieramy się na kuchniach modułowych, a nie kuchniach wykonywanych na zamówienie (które zwykle są droższe oraz wymagają długiego oczekiwania na dostawę), mamy bardzo wiele możliwości dostosowania przestrzeni w kuchni IKEA do swoich indywidualnych potrzeb. A to dopiero pierwszy tekst, w którym omawiamy dostępne rozwiązania dla przechowywania - w niedalekiej przyszłości opowiemy Wam jeszcze m. in. o półkach oraz dodatkowych akcesoriach.


Jeżeli borykacie się z problemem wyboru najlepszych szuflad dla siebie, skontaktujcie się z nami przez formularz, opiszcie swój problem, a my pomożemy Wam znaleźć odpowiedź.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page